Święto Ciulimu-Czulentu

     Festiwal kultury polskiej i żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal „Święto Ciulimu - Czulentu” ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

     W ramach tego festiwalu prezentowania jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.                                                                                                                         

     „Święto Ciulimu – Czulentu” organizowane od 2003 r. w Lelowie, jest spotkaniem dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Inicjatorem święta był Wójt Gminy Lelów Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, główny organizator przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka Dawida Bidermana. Pierwsze święto miało charakter bardzo kameralny. Była to skromna impreza, której symboliczne znaczenie okazało się bardzo znaczące i stało się podstawą do dalszych działań. Impreza rozrosła się tak, że ma obecnie zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. W święcie uczestniczy zarówno społeczność gminy Lelów i gmin okolicznych, jak i znaczna liczba turystów przyjeżdżających na tę imprezę z całego kraju. Uczestnikami tego święta są także chasydzi z Izraela i innych krajów, którzy są związani z naszą miejscowością poprzez postać cadyka Dawida Bidermana pochowanego w Lelowie. Wszyscy zgromadzeni w tych dniach próbują być razem i cieszyć się zgodnie z mądrością chasydzką, że „ radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”.

     „Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawa „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. „Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”.

     Pomimo dużego wysiłku organizacyjnego oraz często skrajnych opinii na temat samej uroczystości, tego typu święto z jednej strony przypomina o tym, że w Lelowie żyli obok siebie Żydzi i Polacy, z drugiej zaś stanowi bardzo oryginalną ofertę turystyczną. Tłumy uczestników są tego najlepszym potwierdzeniem. Wskazanym jest, aby dotychczasowe uroczystości doczekały się dalszej kontynuacji. Brak Święta Ciulimu – Czulentu odebrałby Lelowowi specyficzny klimat miejsca, w którym wciąż spotykają się dwie różne, ale zarazem bliskie sobie kultury. Każda tradycja miała kiedyś swój początek. Tradycja organizowania kolejnych obchodów Święta Ciulimu – Czulentu rodzi się teraz na naszych oczach.  Z pewnością należy ją podtrzymywać. Być może jedynie należy się zastanowić nad ostatecznym charakterem święta. Czy powinno być ono bardziej biesiadą, piknikiem, artystycznym występem, czy raczej plenerową okazją do lepszego poznania Lelowa oraz przerwanego przez wojnę polsko – żydowskiego sąsiedztwa. Odpowiedź na to pytanie z pewnością przyniosą następne lata oraz kolejne Święta Ciulimu – Czulentu.

2003 - 2020
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 32
Bieżący miesiąc: 19846
OGÓŁEM: 1789536
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski