Bitwa pod Mełchowem

Lelowskie Towarzystwo Historyczno- Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie od kilku lat upamiętnia kolejne rocznice bitwy pod Mełchowem. Uroczystości rozpoczynają się mszą w kaplicy p.w. św. Brata Alberta. Po zakończeniu jest apel poległych i przedstawiany rys historyczny bitwy. Najbardziej widowiskowym punktem uroczystości jest inscenizacja walk z okresu powstania styczniowego. Uczestniczą w nim grupy rekonstrukcji historycznej: Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, Pułk Mohylewskiego z Radomia oraz grupa jeźdźców z hotelu "Amazonka" i gospodarstwa agroturystycznego "Bantamka" z Rokitna. Pokaz walk uzupełniany jest efektownym ostrzałem artyleryjskim. Udział w inscenizacji pozwala przenieść się w realia 1863 r. i zarazem stanowi znakomitą lekcję poznawania historii Małej Ojczyzny.

(Bitwa pod Mełchowem 1863 r. Historia. Inscenizacja. Postacie., Publikacja opracowana przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno- Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego)

Więcej informacji na temat bitwy pod Mełchowem można uzyskać na stronie internetowej:

2003 - 2016