Pozostałe wystawy

          Wystawa pt. "Lwów miasto, które pokochałem" w fotografii Andrzeja Kotuleckiego

 

          W 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Lwów miasto, które pokochałem” w fotografii Andrzeja Kotuleckiego. Pan Kotulecki jest dziennikarzem Polskiego Radia, laureatem wielu dziennikarskich nagród. wykładowcą akademickim dziennikarstwa radiowego. Z wykształcenia jest inżynierem górnikiem. Posiada honorowy tytuł generała górniczego. Przed  laty zaangażował się w tworzenie radia dla Polaków we Lwowie. Z ramienia OBWE był międzynarodowym obserwatorem wyborów prezydenckich (2004) i parlamentarnych (2006 i 2007) na Ukrainie. Za działalność na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Swoje liczne podróże na Ukrainę uwieczniał na fotograficznej kliszy. W ten sposób powstała kolekcja zdjęć obrazująca nie tylko przepiękne zabytki Lwowa, ale także Chocimia, Kamieńca Podolskiego, Krzemieńca, Zbaraża, Wiśnicza, Żytomierza i Kijowa. Z tych bogatych zbiorów powstały dwie tematyczne wystawy fotograficzne „Lwów – miasto, które pokochałem” oraz „Nekropolie lwowskie”. Eksponowane były w Katowicach, Wrocławiu, Bytomiu i Warszawie.

 

Wystawa malarstwa "Jurajskie Impresje" Jolanty Madej

 

          W 2012 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbyło się uroczyste otwarcie cyklu wystaw malarskich poświecone 30- lecia pracy twórczej Pani Jolanty Madej „Jurajskie Impresje”. Po raz pierwszy w Lelowie możno było podziwiać twórczość artystyczną Pani Jolanty. Wystawa malarstwa w Lelowie stworzyła szansę do emocjonalnego zanurzenia się w fascynujący i barwny krajobraz Jury, przefiltrowany przez malarską wrażliwość. Podczas wystawy zaprezentowane zostały 33 obrazy olejne, 6 pasteli  oraz inne przejawy twórczości Pani Jolanty w postaci malowanych kamieni, pudełeczek z legendą, jurajskich symboli oraz projektów okładek i grafiki. Większość prac wyeksponowanych na wystawie powstało w ostatnim roku. Patronat honorowy wystawy objął Pan Andrzej Kwapisz - Starosta Częstochowski. 

 

 

Wystawa prac Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie

 

        W roku 2015 podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej "XIII Święto Ciulimu- Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbyła się wystawa prac ogólnopolskiego konkursu plastycznego: "Dokądkolwiek idę, zawsze zmierzam ku Jerozolimie".

Wystawa najlepszych prac uczniowskich z ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Z inspiracji kulturą żydowską" realizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie od 2004 roku. Zamierzeniem konkursu było przybliżenie młodzieży wizerunku Jerozolimy, która symbolizuje cel ludzkich dążeń, a także "duchowej Jerozolimy", jaką nosi w sobie każdy człowiek.

Historia Jerozolimy będącej swoistym axis mundi, jest inspiracją do powstania prac plastycznych i literackich.

 

 

 Wystawa "Wycinanka żydowska"


        W roku 2016 podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej "XIV Święto Ciulimu- Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbyła sie wystawa prac Pana Grzegorza Dudały "Wycinanka żydowska". Serię prac można było oglądać przez pół roku. 

Grzegorz Dudała, absolwent archiwistyki, dokumentalistyki konserwatorskiej i historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Szczekocinach, gdzie pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu i w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. W wolnych chwilach maluje akwarele i wycina. Prowadzi warsztaty z wycinanki ludowej i żydowskiej, jego prace znalazły nabywców w wielu miejscach Polski, Słowacji, a nawet Izraela.

 

 

Wystawa fotograficzna

 

       Od lutego 2017 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie można ogladać wystawę fotograficzną autorstwa Anny Zając- Włodarskiej pod nazwą "Krzyże, figury, kapliczki przydrożne ziemi lelowskiej". Wystawa przygotowana została na potrzeby Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Krajobrazy kulturowe ziemi lelowskiej"

Anna Zając- Włodarska jest laureatką trzeciego miejsca w VII Konkursie Fotograficznym „Piękno Ziemi Częstochowskiej” pod patronatem Starosty Częstochowskiego Andrzeja Kwapisza. 

2003 - 2020
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 59
Bieżący miesiąc: 19873
OGÓŁEM: 1789563
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski