2021-12-02 13:06
Interdyscyplinarna ogólnopolska konferencja naukowa w Lelowie

27 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyła się interdyscyplinarna ogólnopolska konferencja naukowa Rzeczy, obrazy, dokumenty. Materialni świadkowie historii ziemi lelowskiej. Była ona wspólnym przedsięwzięciem Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, Gminy Lelów, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do spotkania badaczy, naukowców i regionalistów, którzy wspólnie próbują opisać na nowo historię ziemi lelowskiej przy użyciu nowych metodologii i za pomocą różnych perspektyw badawczych. W tym roku przedmiotem badawczego namysłu i dyskusji byli „materialni świadkowie” lokalnej historii, m.in. archeologiczne odkrycia, nagrobki historycznych cmentarzy ziemi lelowskiej, pieczęcie czy księga gości pałacu w Nakle.

Podczas konferencji zostały ogłoszone wyniki konkursu wiedzy historycznej zatytułowanego Nie-podlegli ziemi lelowskiej, w którym wzięli udział uczniowie szkół z gminy Lelów.

Tegorocznej konferencji towarzyszyła promocja książki Wieś i chłopi ziemi lelowskiej pod redakcją dr Aleksandry Krupy-Ławrynowicz i Mirosława Skrzypczyka. Jest ona już piątą publikacją wydaną w serii Leloviana. Prace o historii i kulturze ziemi lelowskiej. Powstała dzięki współpracy Gminy Lelów, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

2003 - 2020

Bieżący miesiąc: 19854