2021-08-25 15:10
XVIII Święto Ciulimu-Czulentu

W dniach 20-21 sierpnia 2021 roku już po raz osiemnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej – „XVIII Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej panującej w całym kraju, udało nam się spotkać w kameralnym gronie, dlatego też tegoroczny festiwal miał charakter bardziej refleksyjny, intelektualny i edukacyjny.

Pierwszy dzieńXVIII Święta Ciulimu-Czulentu” rozpoczął się muzycznym wstępem. Utwory klezmerskie i żydowskie wykonali Pani Agnieszka Skowrońska oraz Pan Mateusz Wójcik. Następnie miała miejsce projekcja filmu pt. Austeria, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, filmoznawca, krytyk teatralny i tłumacz.

Drugi dzień festiwalu zainaugurowały warsztaty pisania w języku jidysz, przeprowadzone przez Panią Karolinę Koprowską – doktorantkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownicę Instytutu Judaistyki na UJ, jidyszystkę, która podczas festiwalu pełniła także rolę przewodnika po ohelu i synagodze. O godzinie 16:00 odbyło się spotkanie wokół chasydyzmu, zapoczątkowane projekcją filmu Cadyk z Lelowa (produkcja: TVP S.A. – program redakcji ekumenicznej). Spotkanie poprowadził Pan Mirosław Skrzypczyk – prezes Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, laureat licznych nagród i wyróżnień na rzecz przywracania pamięci i budowania dialogu polsko-żydowskiego, autor wielu publikacji dotyczących tematyki żydowskiej i lelowskich Żydów oraz, wcześniej wspomniana, Pani Karolina Koprowska. Drugi dzień festiwalu uwieńczony został spektaklem I skrzypek gra w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej, jak również koncertem laureatów Konkursu Piosenki Żydowskiej oraz zespołu wokalno-instrumentalnego Ogniki z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Dzięki występom artystycznym, uczestnicy festiwalu mieli możliwość przenieść się na chwilę do przedwojennego Lelowa, by na nowo usłyszeć głosy żydowskiego sztetla, w którym rozbrzmiewała muzyka i gościł taniec.

Dwudniowemu festiwalowi towarzyszyła ponadto wystawa fotograficzna autorstwa Dariusza Gawrońskiego pt. Chasydzi w Lelowie oraz degustacja przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej, w tym lelowskiego ciulimu oraz czulentu, przygotowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Dla uczestników festiwalu udostępniona została także Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej, wraz ze znajdującą się wewnątrz żydowską Dioramą.

2003 - 2020
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 424
Bieżący miesiąc: 10847
OGÓŁEM: 1727392
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski