2021-05-28 14:10
Koncert laureatów VIII Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży

W środę 26 maja 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się Koncert Laureatów VIII Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz gmin sąsiadujących: Irządze, Janów, Koniecpol, Niegowa, Przyrów, Szczekociny, Kroczyce oraz Kłomnice. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej panującej w całym kraju, udało nam się spotkać w nielicznym gronie, aby móc wspólnie obcować z kulturą.

W związku z panującymi w całym kraju obostrzeniami, przesłuchania do festiwalu odbywały się on-line, mimo to konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży Gminy Lelów i gmin sąsiadujących.

Festiwal Artystyczny został zorganizowany przez: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Koncert laureatów rozpoczął się od oficjalnego powitania gości oraz odczytu protokołu VIII Festiwalu Artystycznego. Statuetki i nagrody zostały wręczone przez Panią Mariannę Dziurę – Radną Powiatu Częstochowskiego, Panią Małgorzatę Majer – Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Pana Krzysztofa Molendę – Wójta Gminy Lelów, Pana Władysława Jaworskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Lelów. Po uroczystym wręczeniu statuetek i nagród, goście złożyli serdeczne życzenia dla wszystkich Mam z racji ich święta.

Laureaci VIII Festiwalu Artystycznego mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne na żywo przed małą publicznością zgromadzoną w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. W tym dniu wszyscy mieli okazję usłyszeć utwory, które uczestnicy przygotowali w ramach przesłuchań on-line. Po zakończonych występach dwie laureatki pierwszych miejsc – Natalia i Magdalena Kot przygotowały utwór dla Mam z okazji ich święta. Na zakończenie Pani Ewa Molenda – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie złożyła podziękowania: Panu Krzysztofowi Smeli – Staroście Powiatu Częstochowskiego, Pani Małgorzacie Majer – Dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie za pomoc i wsparcie finansowe festiwalu (statuetki i nagrody) oraz Panu Jerzemu Motłochowi – Dyrektorowi Stowarzyszeniu Partnerstwu Północnej Jury za przekazane nagrody dla laureatów. Podziękowania popłynęły również do: jury, instruktorów, rodziców, opiekunów oraz wszystkich uczestników festiwalu.

Konkurs obejmował wykonanie utworu muzycznego bądź tanecznego o dowolnej tematyce. Na konkurs wpłynęło 43 zgłoszenia.

Oceny występów konkursowych dokonało Jury w składzie: Karolina Mrugalska- instruktor ds. muzyki z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Agnieszka Skowrońska- kapelmistrz, Natalia Gadzhuk-Ozga – instruktor muzyki.  Komisja oceniała przede wszystkim rytmikę wykonywanego utworu oraz intonację i barwę głosu wykonawców. Ważnym elementem był dobór repertuaru oraz jego muzyczna interpretacja, dużym atutem był „żywy” akompaniament. Zespoły instrumentalne, instrumentalno-wokalne oraz taneczne oceniane były dodatkowo w następujących kryteriach: współpraca zespołu, jednolitość wykonywanego utworu, choreografia sceniczna. Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

I – LAURA JANOCHA – Szkoła Podstawowa w Ludwinowie

II – JULIA KUTA Przedszkole w ZS w Goleniowach

III- FABIAN ANDRECZKO – Przedszkole w ZS w Goleniowach

III- WOJTEK SKÓRA I HUBERT PERZYŃSKI – Przedszkole w ZS w Goleniowach

WYRÓŻNIENIA DLA WSZYSTKICH POZOSTAŁYCH W TEJ KATEGORII:

1. Marcelina Czerwińska, Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Małgosia” w Koniecpolu
  2. Zuzanna Kurzak, ZS w Goleniowach
  3. Antoni Wójcik, MGOKiS w Szczekocinach
  4. Liliana Syryńska-Giro, Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Małgosia” w Koniecpolu
  5. Barbara Janocha, SP w Ludwinowie
  6. Emilia Samborska, SP w Ludwinowie