2017-09-11 10:25
Uroczystości upamiętniające wydarzenia tragicznego września 1939 roku w Lelowie

4 września w Lelowie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem z placu szkolnego do kościoła parafialnego w Lelowie, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy na mogile Sługi Bożego Ignacego Trendy i w miejscach pamięci ofiar hitlerowskiej agresji. Następnie zebrani udali się na Mszę Św. za poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców w kościele p.w. św. Marcina w Lelowie. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz wojenny, gdzie odbył się apel poległych oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Na cmentarzu wojennym wspomnienie o wydarzeniach tragicznego września 1939 r. przybliżyli nam Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów, Jerzy Karolczyk członek Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. W dalszej kolejności słowa do zgromadzonych skierowali Grażyna Komendecka – córka porucznika Teodora Werbińskiego, który 4 września 1939r. poległ w bitwie pod Lelowem oraz tam spoczywa,  kapitan Janusz Więcławik  oraz Marianna Dziura Radna Powiatu Częstochowskiego.

Po uroczystościach odbył się „III Bieg Pamięci września 1939 r.” poprowadzony przez Halinę Wójcik i Marcina Dziurę nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

I miejsce: Mariusz Bobrowski

II miejsce: Zbigniew Falana

III miejsce: Mikołaj Skrzypczyk

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe koszulki z rąk Krzysztofa Molendy Wójta Gminy Lelów, Ewy Molendy Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz Renaty Samek Dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

Na zakończenie zebrani skosztowali pysznej grochówki przygotowanej przez pracowników kuchni Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Lelowa, przedstawiciele: Samorządu Gminy Lelów, członkowie Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, przedstawiciele: jednostek OSP w Gminie Lelów, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie,  kombatanci, harcerze, młodzież, dzieci i nauczyciele ze szkół w Gminie Lelów, a także Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Przemarsz wszystkich uczestników zabezpieczyli druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Lelów.

2003 - 2016