2011-09-06 14:40
Dożynki Gminne. Lelów 2011

Dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą: Boga i ludzi. Dnia 11 września 2011 roku odbyły się Dożynki Gminne. O godz. 13.30 w kościele parafialnym w Lelowie została odprawiona Msza Św. dziękczynna za tegoroczne zbiory koncelebrowana przez ks. Stanisława Grudnia Proboszcza Parafii Staromieście oraz ks. Henryka Młynarczyka Proboszcza Parafii Lelów. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości w barwnym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Białej Wielkiej udali się na plac OSP w Zbyczycach. Na początku zgodnie ze staropolskim  obyczajem starostowie dożynek Pani Edyta Waksmudzka i Pan Waldemar Zgadzajski przekazali bochen chleba na ręce gospodarzy Wójta Gminy Lelów Pana Jacka Lupy i Przewodniczącego Rady Gminy Lelów Andrzeja Dragańskiego. Chleb został podzielony przez starościnę dożynek i rozdany wśród mieszkańców gminy Lelów i zaproszonych gości.  Wśród 10 wieńców dożynkowych, które zagościły na dożynki miano najpiękniejszego uzyskał wieniec przygotowany przez KGW Zbyczyce. Podczas festynu dożynkowego wystąpili: zespoły Kół Gospodyń Wiejskich oraz kapela biesiadna z Poraja. Zaprezentowały się także Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Finałowym akcentem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna.

Podczas uroczystości nie zabrakło punktów gastronomii, stoisk handlowych oraz wystaw rękodzieła artystycznego.

2003 - 2020